|
Dõhnjauš, mööda lõunaharja, 2A
- Tüüp:
- Alpinism, tehniline klass (kõrgused kuni 6000 m)
- Tipu kõrgus meetrites:
- 4044
- Raskuskategooria:
- 2A (vene r.k.)
- Piirkond:
- Bezengi, Kaukasus, Venemaa
- Marsruudi alustamise kuupäev:
- 03.07.2019
- Marsruudi lõpetamise kuupäev:
- 03.07.2019
- Osavõtjate arv:
- 7
- Retke osalejad:
-
- Oleg Mirošnikov (grupijuht)
- Annika Teder
- Kristiina Ribelus
- Laur Kangur
- Hans Vellama
- Andres Käosaar
- Rees-Roonius Juurmaa
- Marsruudi iseloom:
- Kombineeritud marsruut (kalju + lumi-jää)
- Marsruudi kõrgustevahe meetrites:
- Ca 240 m (laagrist tipuni ca 840 m).
- Ilmastikutingimused marsruudi läbimise ajal:
- Selge, sademeteta.
- Kommentaarid:
Pildialbumid:
- Alpinismiinstruktorite kool 2019
- Bezengi alpilaager 2019
2019. aasta suvel veetsin poolteist kuud Bezengi alpilaagris. Esimeseks eesmärgiks oli läbida 3.-23. juunil alpinismiinstruktorite kool. Kui see sai edukalt tehtud, töötasin 16 päeva abiinstruktor-praktikandina, juhendades koos oma hea sõbra ja ronimiskaaslase Oleg Mirošnikoviga Tartu algajate gruppi (Andres, Hans, Laur, Kristiina ja Annika).
Lisaks erinevatele õppustele kaljudel, lumel ja jääl, tegime üheskoos 4 huvitavat alpinistlikku tõusu. Neist kolmas - mäele nimega Dõhnjauš (4044 m), mööda lõunaharja (2A).
Marsruudikirjeldus
1) Töötundide arv: 6h 45min
- Tõus: 5h
- Laskumine: 1h 45min
2) Ajagraafik:
- Start telgi juurest (Džangi-koš): 5:15
- Kuru: 8:00
- Tipp: 10:15
- Laskumise algus: 10:35
- Tagasi telkide juures: 12:20
3) Lähenemine:
Alustades Džangi-koši hütist (3200 m) tuleb liikuda üle "sirbikujulise" moreenharja, et jõuda välja Bezengi liustikule. Hoides liustiku vasakusse serva (ettevaatust – kaetud liustikulõhed!), jõudsime välja Varšava ja Sella tippude vahelise harja jalamini (ettevaatust – kivivaringuohtlik!). Nähes, et ees on suletud liustik, moodustasime seongud ning liikusime juba köies. Edasi suunaga üles-paremale mööda Dõhnjauši tsirkust (amfiteatrikujuline liustikuoru ülemine osa), kuni jõdsime Dõhnjauši kuru jalamile, kus asub bergšrund (jalamilõhe). Ületades bergšrundi, tõusta mööda lumenõlva (võimalik, et 80-100 meetrit jääd) kuni Dõhnjauši kuruni. Džangi-koši hütist 2,5...3 tundi.
4) Taktika:
Meie 7-liikmeline grupp liikus terve marsruudi valdavalt üheaegses julgestuses, 3 autonoomse seonguna (esironijaks Andres). Vaid mõnel raskemal lõigul vahelduvjulgestus. Seongud:
1) Andres, Oleg, Laur;
2) Annika, Kristiina;
3) Rees ja Hans.
5) Tõusu lühikirjeldus:
Kuru pealt tuleb keerata vasakule, kust algab kaljuhari. Edasi 40-50 meetrit kas mööda harjast vasakul asuvat sisenurka või lihtsaid kaljusid harjast paremal pool. Seejärel üheaegses julgestuses konkreetselt mööda kaljuharja (ettevaatust – harjast vasakul paiknevatel riiulitel lahtised kivid)! Siis tuleb horisontaalne lõik – harjast vasakule, kuni tipueelse žandarmini. Sealt tõusta tipueelse žandarmi tippu harjast vasakult, pärast mida jätkata 30 meetrit suunaga otse üles. Mööda kaljuharja, seejärel lumeharja (ettevaatust - lumekarniisid paremat kätt!), üheaegses liikumises kuni Dõhnjauši tipuni. Tipp on tähistatud tuuriga, mis on lumeharjast pisut allpool.
6) Laskumine:
Tipust laskumine mööda Dõhnjauši põhjaharja (ettevaatust – lumekarniisid paremat kätt!), kuni sadulani. Sadulast keerata vasakule ning ületada bergšrund, mis viib laugele lumenõlvale, mida mööda kõndida Bezengi liustikuni. Piki liustikku tagasi Džangi-koši hütini mööda tõustes tuldud teed.
7) Kokkuvõte:
Võrreldes eelmise kahe marsruudiga (Ukju-Malõi 1B ning Gidan 2A), oli tiimitöö juba sujuvam. Suur rõõm oli näha, et grupp on mägede keskkonnaga harjunud nii füüsiliselt kui vaimselt, kasutatakse õigeid julgestusvõtteid ning liigutakse heas tempos.
- Manused
|