1. leht 1-st

Krakauer vs Bukrejev

Postitatud: 11 Sept 2006, 09:54
Postitas Jaan
Mida arvate sellest vastasseisust ja kas saite Bukrejevi raamatust vastuseid Krakaueri tõstatatud süüdistustele tema kohta?

Tõus ehk K. vs. B

Postitatud: 12 Sept 2006, 08:17
Postitas kalle
ei ole veel jõudnud lõpuni lugeda...

Krakauer vs Bukrejev

Postitatud: 24 Sept 2006, 10:41
Postitas kalle
sain nüüd lõpuks ka "Tõusu" loetud. Arusaadavatel põhjustel pole see ehk nii "kirjanduslik" kui "Hõredasse õhku" vms., kuid fakte see-eest rohkem. Tegelikult ei saa aru, mis vimm sellel Krakaueril oli Bukrejevi vastu, nad olid ju eri gruppides!? Ja Mäehulluse grupis hukkus ju "vaid" juht ise. Seikluskonsultantide grupis hukkus aga ju kokku 4 inimest, lisaks said 2 tõsiseid kehavigastusi. Mul hea kirjutada, kuid tundub et lisaks objektiivsetele põhjustele (kannatasid ju mitme eri grupi inimesed!) aitasid katastroofile kaasa ka nõrk juhtimine ja logistikavead, rivaalitsemine ja ... raha. Paraku on Everest jpt. mäed tehtud kommertsobjektideks, millede pealt osad teenivad, osad maksavad. Ja summad on päris suured. Kui aga gruppi arvamise põhikriteeriumiks saab raha, siis juhtubki et sinna satub inimesi, kes üldse ei peaks seal olema. Teine faktor - side "suure maaga". Järjest enam püütakse siduda mägironimisse ka nö. "pealtvaatajad". Kõike seda reportaazi peavad aga tegema ronijad ise, seal pole kohtunikke, teleoperaatoreid, reportereid jne., kes ohutult kõrvalt saavad vaadata. See võib segada keskendumist ja eesmärgile pühendumist. Me ei kujuta ju ette et ntx Gerd Kanter enne otsustavat katset annab isegi intervjuud. Mis puutub Krakauerisse, siis ta on ju ajakirjanik, mitte professionaalne (kuigi tugev) mägironija nagu kadunud A.N. Bukrejev. See ütleb nii mõndagi, ajakirjaniku leib on ju sensatsioon, intriig. Ja parim kaitse on rünnak. Minu sümpaatia kuulub praeguses valguses küll B-le. Ta ju päästis osa oma grupi inimesi kindlast külmumissurmast. Võib ju vaielda, kas ta oleks pidanud koos (kellega siis!?) nendega alla tulema. Tegelikult klient Martin Adams, kes järgis B. soovitusi aklimatiperioodil, pidas ju hästi vastu ja oli graafikus, tuli koos B-ga alla õigel ajal.

Bukrejevi kohta andmeid otsides sattusin aga muuhulgas nii meie teivashüppaja Valeri Bukrejevi, Ukraina matemaatiku B. J. Bukrejevi ja vene kosmonaudi V.I. Bukrejevi peale. Mägironija A.N. Bukrejevi kohta on aga Wikipedias: http://en.wikipedia.org/wiki/Anatoli_Boukreev .

Postitatud: 11 Okt 2006, 08:47
Postitas Jaan
Minu arusaama pidi tegi Bukrejevi olukorra raskeks see, et ise pidas ta end konsultandiks, strateegiks, "juhi abiks inimeste mäkkeviimise alal" mitte musta töö tegijaks giidiks. Seda viimast paljud temalt aga ootasid. Sellest siis erinev käitumine, erinevad ootused, teineteise mittemõistmine jne.