Sissejuhatuseks matkavarustusest

 

Järgnev on kokkuvõte matkavarustuse teemalisest loengust Firnis, on rõhuasetusega alpinismile ning koostatud eesmärgiga aidata paremini orienteeruda endale sobiva matka-/alpivarustuse soetamisel valikute tegemiseks. Püütud on kirjeldamisel välja tuua varustuse juures tema olulisemad omadused ja funktsionaalsused, et selle põhjal oleks võimalik edaspidi igaühel endal  teha järeldusi mida enda jaoks varustuse juures hädavajalikuks pidada ning edukalt iseseisvalt sobivaid valikuid teha.

 

Mägedesse (ja teistel matkadel) sobiva varustuse valikul võiks silmas pidada võimalike eesseisvate ilmastikuolude ning vastavalt planeeritud marsruudi/matka raskusastmest tulenevate situatsioonide ja võimalike ohtudega hakkama saamiseks.

 

Eelkõige riietuse, saabaste, telgi, magamiskoti valikul ning soetamisel soovitaks arvesse võtta ka võimalusega kogeda ekstreemsemaid olusid, kui seda annavad keskmised ilmastikeolude kirjeldused matkapiirkonna kohta. Mägede puhul võiks soetatavat varustust hinnata kriitiliselt arvestada eelkõige võimalustega, et millisel määral vastab varustus järgmisteks erandjuhtudeks - esineb oodatust/keskmisest kuni 10 kraadi külmemad temperatuurid, esineb tormituult 30 ja enam m/s või esineb tugevat sadu mitmeid päevi järjest. Tuleks silmas pidada ka võimalusega, et muutlikud/ekstreemsed ilmaolud võivad muuta oluliselt ka marsruudi iseloomu ja raskusastet.

Siia sobib hästi pisut täiendatud ütlus - “ei ole halba ilma/olusid, on ebasobiv riietus/varustus”

 

Ei ole õiget ega valet varustust. Sõltuvalt eesmärgist, milleks varustust valitakse, on teatud asjaolude kokkulangemisel mõne varustusega seotud väiksem ja teisega seotud suurem risk. Loodan väga, et ei tule ette sellist olukorda, kus olete sunnitud oma eesmärgist loobuma seepärast, et varustus pole oludele kohane, olgu selleks kasvõi näiliselt selline tühine asi nagu kinnastel julgestuse (kumminööriga enda küljes) puudumine või pole saabaste soetamisel arvestanud piisava varbaruumiga, jne.

 

Reeglina seab varustuse soetamisele piirid finantsvõimalused. Alpinismiga tegelemise varjatud “lõksuks” on, et reisikuludega asi tavaliselt ei piirne, vaid lisanduvad ka vajaliku varustuse soetamisega seotud kulud, mis teinekord ületavad reisieelarvet kordades. Nii on lisatud mõned alternatiivsed võimalused, arvestades samas et teie turvalisus eesseisvate olude ja takistustega toimetulekuks seejuures väga ei kannataks.

 

Alpinismiga alustanule on esmalt kindlasti veidi keerukas orienteeruda selles, et millist tehnilist varustust ta ikkagi vajab, samuti teada kasvõi seda et millise varustuse soetamisega võite vabalt oodata kuni kogemused neile järgi jõuavad. Just sellele mõeldes on tehnilise varustuse nimekiri koostatud, kus tabeli päises on lühidalt kirjeldatud ka marsruudi iseloom ja sellele vastav minimaalse varustuse loetelu. Mida tehnilisemaks marsruudid lähevad, lisandub üha uut varustust.

 

Paar lihtsat soovitust:

ü       kui finantsvõimalused on piiratud ja üht-teist varustusest juba olemas, siis uue varustuse soetamisel keskendu hädavajalikule ja kõige olulisemale, olemasoleva puudused püüa katta alternatiividega

ü       kui valid uut varustust, mõtle veidi ka järgmistele matkadele ja kaugematele eesmärkidele, et võibolla selles valguses on mõttekam osta juba kohe pisut parem varustus kui algul vaja läheks, kui aasta pärast osta sama (parem) asi uuesti…

 

Et üldpilt matkavarustuse hankimise võimalustest väga ühekülgseks ei jääks ning et matkajad on juba kord püsimatu loomuga rahvas ja ikka tuleb ette välismaa käike, siis sai lisatud mõned lähinaabruses ja sagedamini matkajate poolt  külastatavate riikide matkapoodide lingid (läti, venemaa/peterburg, skandinaaviariigid, aga ka tsehhi ja slovakkia).

Samal eesmärgil on toodud suht kaootiline valik matkavarustuse tootjate kodulehtedest, osa neist on ka Eestist kättesaadavad kaubamärgid, osa mitte – silmaringi avardamiseks on neidki hea sirvida.

 

Antud lühikokkuvõte ei pretendeeri absoluutsele tõele ega täielikkusele, seepärast on teretulnud asjalikud märkused ja täiendavad ettepanekud kirjatüki paremaks muutmisel!

Parimat!

 

ps. Head varustust peab ka oskuslikult kasutama!

 
Olulisim isiklikust matkavarustusest...

Saapad, jope+püksid, magamiskott, kindad, aga ka seljakott – ehk need asjad, millest sõltub matkaja heaolu ja turvatunne selliste välismõjude vastu nagu tuul, külm ja sademed.

Eesmärk on hoida käed-jalad-keha-asjad soojad ning kuivad.

 

JOPE            ülesanne on väljastpoolt niiskuse eemal hoidmine, seest niiskuse välja transport ehk

tuult &vettpidavast hingavast kangast,ei pea olema soe,küll aga peaks jätma kuivaks

                   pigem olgu jope kerge ja võimaldab vabalt liigutada, kui on raske ja kohmakas

                   kapuutsiga, teibitud õmblustega, pikema seljaosaga (katab tagumiku), taskud

                   edukalt saab hakkama ka samade põhiomadustega suusajopega

alternatiiv: tavajopele peale vihmakeep või vettpidav kilekas

 

PÜKSID         pükste funkts. sama mis jopel – väljast niiskuse tõrjumine, peab tuult ja vihma, kuivab kiiresti, tugevast kangast, lisatugevdused säärel, põlvedel, tagumikul, teibitud õmblustega

lisafunktsid: täispikkuses küljelukud ja takjad, traksid, “kakaluuk”

                   alternatiiv: soojadele dressipükstele peale tõmmata vettpidavad kilepüksid

 

SAAPAD        halb/kehv saabas annab endast tunda igal sammul!

                   saabas peaks hoidma jala kuiva (käid märjas lumes, jõeületused, sademed, jms)

                   peaks kaitsma jalga (mugav, tald väga ei paindu ega väändu, kaitseb hüppeliigest)

                   dilemmad - poolkõrge/kõrge või pehme/pooljäik/jäik saabas – sõltuvalt eesmärgist!

                   kassidega kindlasti mugavam, kui on jäigem saabas ja varvastel piisavalt ruumi

hea alpsaapas – jäik, ei väändu, kõrge, hoiab jala kuiva, vähe õmblusi, vibram, kummirant kaitseb saabast, Ninas piisavalt ruumi et vajadusel lisasokki panna, jm

Eestis: LaSportiva, Garmount, Bestard, Salomon, Samelin, mujal Koflach, Scarpa jt.

alternatiiv: kui kehv saabas, siis varu mitu kompl. sokke (kerge+villane) ja kilekotte!

 

MAGAMISKOTT        Hea ja rahuliku une üheks tingimuseks mägedes/matkal on kehal soe tunne!

Eestis, keskmäestikus matkamiseks võiks eelistada sünteetilist sulele (sulg on veidi kapriissem – ka juba keha hingamisest ja telgis tekkivast õhuniiskusest sulg ajapikku niiskub ja kaotab osa oma soojaomadustest, vajab rohkem tähelepanu/kuivatamist)

Parim sulg on hahal, seejärel luik, part.

Magamiskoti valikul soovitus lähtuda comfort-temperatuurist, kui extrem´ist.

Pea meeles, et t°-taluvus ja sooja/külmatunne on individuaalne!

Magamiskott pigem pikk kui lühike, kraega ja kapuutsiga, pingutussüsteemid

Head sünteetilised täidised: Polarguard 3D, DuPont Thermolite Extra, DuPont Quallofil, Quallofil 7, jne

Jälgi magamiskoti kaalu, sünt.magakoti normkaal 2,2..2,6kg (-15...-25), sulel 1,5kg

Jälgi ka magamiskoti suurust kokkupakitult, mõni suurem, mõni väiksem

On soojem magada, kui paned külje alla teisegi alusmati (piisab ka õlgadest puusani)

On soojem magada, kui ostad juurde/õmbled ise nö. bivikoti ja/või fliisist sisekoti

 

SELJAKOTT   Alpinismiks opt. koti maht 80–90L,mägimatkaks 100–120L,vajadusel tipukott 25-45L

Valikuid langetatakse peamiselt rihmadesüsteemi mugavuse ja sobivuse põhjal kandjale ning koti kaalu ja funktsionaalsuse põhjal!

Võrdluseks tuleks proovida erinevate tootjate seljakotte, soovitavalt koos raskusega kotis (nt. 2-3 telki), mitte tühikaalus! Koti kaal on üks valikukriteeriume, kuid pea silmas et hea vastupidav kangas reeglina ka raskem!

Pigem soovitaks kitsast kui laia kotti, küljetaskutega nii ja naa, kotil võiks olla parajas koguses lisarihmasid  ja-aasasid, et vajadusel varustust koti külge riputada

HEA kott teenib sind kaua ja on mugav!

 

KINDAD        käed on teine külmetusohtlik kehapiirkond, tuleb tähelepanelikult jälgida ja kaitsta

                   Olulisim kaitsta märja ja tuule eest, pealiskinnas võiks olla vetthülgav

Külmades oludes töötab ka kinnaste puhul kõige paremini kihilisus ehk aluskinnas, pealiskinnas, vajadusel kolmaski kiht! Sõrmikutes külmuvad näpud kergemini

                   Eraldi soovitaks pidada töö/ja käimiskindaid ning laagrikindaid

Köietööks marsruudil sobivad väga hästi nt. kaljumarsruudile õhuke majapidamiskinnas ning lume ja jäänõlvadele soojema voodriga sõrmik-töökinnas!

Laagrikinnas ja ka marsruudil külmakinnas võib siis olla kas soe vanaema käpik vms.

Alternatiiv: kile-/kummeeritud kangast ise valmistada pealiskindad-labakud (hülgab niiskust ja kaitseb tuule eest), all siis nt villane käpik,vajadusel veel ka villane sõrmik


Muu isiklik matkavarustus…

 

Pikk soe pesu            mägedes/matkal vajalik, isoleerib välisriidekihi kehast, kui see niiskub, töötab nii keha soojendana kui ka keha higistamise tagajärjel niiskuse ärajuhtijana välistesse riidekihtidesse.        

Matkal/aktiivsel tegevusel ära kasuta vastu keha puuvillast aluspesu. Võrkpesu on parim vaid aktiivse kehalise töö korral.

                             Passiivse kehatöö puhul paremad paksemad kangamaterjalid, villane hoiab sooja ka niiskena.

 

Soe kampsun/fliis   paksemast poolvillasest (täisvillane pisut raske kaalult) kõrgekaelusega kampsunist täiesti piisab, et end matkal soe hoida.

                             Kampsuni alternatiiv oleks fliis, kas tuultpidavast kangast või paksust ja soojast fliiskangast. Valik on suur.

                                     

Vest/sulevest          Vest on väga hea ja praktiline lisa-riidekiht matkal!

                             Sulevest väga hea laagripaigas, külmas, tuule käes, pikematel peatustel.

                             Hea sulevesti otsingul kehtivad samad reeglid mis sulejope valikul.

Vesti lihtne ka ise õmmelda, sobivat (tuultpidavat/sooja) kangast kaubanduses on!

                            

Sulejope                Külmadesse tingimustesse, kus sademed lumena, kõrgmäestikus 5000+ meetrit ü.m.p., talvematkadel, kus võib esineda karme miinuskraade, jne.

                                    Sulg kardab niiskust, niiske sulg kaotab oluliselt oma soojaomadused!

                             Kui korralik tormijope olemas,siis keskmäestikus normtingimustes pigem liigne

                             Aja jooksul sulg väsib, kaotab oma kohevuse ning osa oma soojendusvõimest.

                            

Soe müts                   pea kaudu toimub suur energiakadu, seepärast on parem pead soojas hoida

                             Müts võiks pidada nii tuult kui vihma, olla soe

                             Head lisad mütsil on kõrvaklapid ja sirm silme kaitseks

                             Vett ja tuultpidava ning sooja mütsi meisterdab ka ise edukalt!

                            

Näomask                   lumetuisus, tormituules (ka juba väheste miinustº juures) võib teatud oludes hädavajalikuks riideesemeks olla, et kaitsta nägu külmakahjustuste eest.

Nö. suusamask kergest kangast ja/või tuulekindlast kangast näomask

Lihtne ise valmistada, vajalikku kangast leiab (nt. IlvesExtra kangapoest)!

 

Sokid                          ei pea kindlasti olema kallid ja tehnoloogilised sokid

                             Ajab asja ära ka mitme villase soki paariga ja tavasokkidega komplektis

                             Väga külmades oludes järgi jällegi kihilisuse printsiipi!

                   Kui jalanõu vett ei pea, siis varu kaasa kilekotte!

                             Väga märgadesse oludesse tõhus panna mitu kilekotti üksteise peale!

                             Tuleb siiski tunnistada, et hea matkasokiga on lust matkata!

 

Prillid                          võivad olla ka spordiprillid või tava päikseprillid, keevitaja prillid jm

                             UV kaitse olulisim kui mägedes käia (2 miinimum, 3 ja 4 mägedes hea)

                             Silmadega nalja ei ole, silmi tuleb kaitsta ja hooldada (+ silmatilgad)

Jääl,liustikul,lumel kanna mägedes päevasel ajal alati prille, ka pilvisel päeval

Tugevalt soovituslik omada grupi peale tagavara prille!

 

Magamismatt           valik suur – munarestid ja teised alusmatid, isetäituvad jne

Külmemates tingimustes või kui magakott ei ole piisavatele külmakraadidele, siis kasuta kaht magamismatti, põhiline kust magamisel külma tunnetad on õlgade,puusade ja selja kohast,sest raskusega surud isolatsioonikihi õhukseks

 

Pealamp                    vajalik ese matkal – laagris kohmitsemiseks pimedal ajal, aga ka pimeduses marsruudiks ettevalmistudes, marsruudil liikudes varahommikul ja õhtutel...

Matkal/mägedes reeglina piisaks kuni 10 m valgustusega lambist.

LED lambi (3-4 dioodi) eeliseks vähene energiatarve, valgustab piisavalt, kerge.

Väga külmas lamp, millel eraldi patareitasku käib põue, nii kestab patarei kauem

 

Bahillid                       kaitseb pükse kasside eest,saapaservast lumi/vesi,hoiab saapa kuivema, ISE!

 

Kepid                     matka või suusakepid, tõhus abi nii tõusul kui laskumisel, tasakaalu hoidmisel

 

 

Olulisim grupivarustusest …

 

TELK                suure tõenäosusega saab hakkama peaaegu iga telgiga (kui on norm ilmaolud!)

Siiski soovitaks matkale alates kolme aastaaja telki ja vingemaid, just erandjuhtudeks…

                   Mägedes suurem UV-kiirgus, tavatelkide kangastel hävitab kiiresti ta omadused –

                   väheneb kanga veepidavus ja tugevus

                   Külmas võib tavatelgi kangas(eriti põhjakangas) muutuda rabedaks,lihtsalt rebeneda;

                   Hea telk – usalduväärsest kangast (uv, veesammas), mehaaniline tugevus, ripstop

kanga ehitus, lisa pingutusnöörid, tugevdatud telgipõhi, ventilatsiooni avad, lihtne ja kiire paigaldus, mõistlik kaal, kaks väljapääsu jms

Mahukas eeskoda on matkal hea, kaks eeskoda veel parem!

 

PRIIMUS         mida tõsisemad matkaplaanid, seda hoolikamalt tasuks priimust valida!

Lihtne ja pisut kergem on gaasipriimus, kuid miinusteks on külmakraadidel probleem gaasi põletamisega ning fakt, et lennukites ei saa gaasi transportida, matka sihtkohas aga ei pruugi sobivat gaasiballooni saada, tekib kasutu taara ning ebaselgus gaasivarudest, mistõttu alati peab tagavara balloon kaasas olema

Bensiini jms vedelkütuse priimused külmas põlevad võimsama leegiga, kütusevedeliku võimaluste valik pisut suurem, võimalus et vedelkütust matkasihtkohast ei saa, on väike.

Matkapriimuse võimsus võiks olla 2,8...3 kW, piisava jõudlusega.

“Ämblik”-tüüpi priimused püsivad kindlamini ebakindal pinnasel.

Eelsoojendus, piezo on lisaboonuseks priimuste juures.

Varusta end kas tuulevarju või klaasriidega, kuid viimasega ole ettevaatlik et priimuse voolikut ei kata – põleb kiiresti läbi!

Kindlusta end tagavaraosade ja remondikomplektiga.

Tootjad: Primus, Coleman, Campingaz, Optimus, jt. (kõik need ka eestis esindatud)

 

PAJAD             paja materjal määrab eelkõige tema eluea ning mugavuse kokkamisel (et kas kõrbeb kergemini põhja jne), samuti paja kaalu.

                        2-3 inimese (telkkonna) peale piisab kahest pajast 1.5 ja 2 L (ühes söök, teises vesi)

                   4-6 inimese (väike grupp) peale läheb vaja 3...3.5 L padasid

 

 

Muu grupivarustus …

 

Kütus                     –gaas, bensiin (bensiini puhul ka näiteks süütepasta)

Klaasriie/tuulevari  – pottide katmiseks tuule eest kaitseks, et leek efektiivsem oleks

Lume-/matkalabidas  – kerge, kompaktne labidas võiks grupi peale olemas olla, nt. telgikoha lumest puhastamiseks, laviini korral väljakaevamis- ja päästetöödeks.

Priimuse remondikomplekt – peaks sisaldama sagedamini toimuvate avarii-olukordade lahendamiseks abivahendeid (nt. voolik, jne).

Õmbluskomplekt    - nõel, niit, sõrmkübar, tugevamat kangast

Remondikomplekt    - näpitsad, liim, riideteip, teip, nöör, traat, naaskel

Apteek                   - haavad, külmetus, palavik, valu, kõrgus, kõhulahtisus jms

Kompass                    udus, pilves, halva nähtavuse korral, eksimise korral väga vajalik asi!

Piirkonna kaart         peaks/võiks olla grupi peale matkapiirkonna kaart, et vajadusel end kaardil paika panna

 

 

 

 


Tehniline alpivarustus

Vastavalt tasemele ja eesseisva matka ja mäemarsruutide raskusastmest, vajad ka erineval valiul ja koguses (on toodud miinimumkogused) tehnilist varustust

varustus

lihtne mägimatk või mäemarsruut

III järk
1B, 2A, 2A, 2B

II järk
3x3A, 2x3B

4-sed (v.rk)
marsruudid

5-sed (v.rk)
marsruudid

Raskusastmete

(vene raskuskategooria)
lühi-iseloomustus

lihtsad mõõduka kaldega
lume, jää ja kaljused nõlvad, tasakaalu hoidmiseks piisab reeglina kassidest ja kirkast;
samaaegne liikumine

peamiselt samaaegse julgestusega liikumine;
jäisel nõlval vajadusel
kasutada jääpuure;
esineb kaljulõike, kus läheb vaja julgestuspunkti ning tugiköie organiseerimist

nii samaaegse kui
vaheduva julgestusega liikumine;
nii jääl kui kaljudel vajadusel organiseerida vahepunkte ning julgestuspunkte, tugiköit

suhteliselt järsud (50-60 kr.) jäänõlvad, tehnilised keskmise raskusega kaljud, enamasti vahelduv-julgestusega liikumine, tehnilisemad lõigud nõuavad vahepunktide organiseerimist

marsruut koosneb peamiselt keskmistest ja raskematest lõikudest, kuid sisaldab ka paari kuni kümmet väga raskeid tehnilisi köielõike, mille läbimine nõuab rohkelt tehnilist varustust ning kunstlike tugipunktide organiseerimist

ISIKLIK ALPIVARUSTUS

 

 

 

 

 

kirka

+

+

+

+

+

kiiver

+

+

+

+

+

kassid

+

+

+

+

+

matkasaabas/alpisaabas

+/-

+/-

+/+

-/+

-/+

ronimissuss

-

-

-

-

+

vöösüsteem

+

+

+

+

+

ülemine vöösüsteem

-

+

+

+

+

enesejulgestusots 2,5m/5m, 11 mm

+

+

+

+

+

repsunöör 2 m, 6 mm

+

+

+

+

+

repsunöör 5 m, 6 mm (abiköiejupp)

+

+

+

+

+

suured HMS karabiinid

3 tk

3-4 tk

3-5 tk

3-5 tk

3-5 tk

väiksed karabiinid

-

1-2 tk

2-3 tk

2-3 tk

3-6 tk

julgestuvahend
(kaheksa/shell)

+

+

+

+

+

aasad 60 cm, 120 cm

-

1-2 tk

1-3 tk

2-4 tk

2-4 tk

zhumaar

-

+

+

+

2 tk

 

 

 

 

 

 

GRUPI ALPIVARUSTUS (4 in.)

 

 

 

 

 

köis, dünaamiline 11mm

40 m

40 m

2x50 m

2x50m

3x50 m

jaama köiejupp, 5-8m, 11-12mm

-

-

-

1-2 tk

2-3 tk

jääpuurid

-/+

2-3 tk

3-4 tk

3-5 tk

4-6 tk

klemmid/frendid

-

2-3 tk

3-5 tk

5-8 tk

6-12 tk

klemmikonks

-

+

+

+

+

kaljunaelad

-

-

2-4 tk

4-6 tk

5-10 tk

kaljuhaamer

-

-

+

+

+

jäähaamer/-kirka

-

-

-

+

+

ekspressid

-

-

2-4 tk

4-6 tk

5-10 tk

redelid

-

-

-

-

2 tk

 

 

 


Tehniline alpivarustus on see, mille abil mägi-marsruudil liigute, organiseerite julgestusjaamu ja julgstuspunkte, tehniliselt rasketel lõikudel usaldate kasutatava varustuse otsa rippuma nii enda kui köie- ja matkakaaslaste elu. Seepärast tuleb tehnilist varustust valida hoolikalt. 100%-list tagatist ei ole. Mõnevõrra eristab varustust see, kas antud toode (mitte tootja) omab UIAA sertifikaati, mis tähendab et on rahvusv. alpinismiliidu poolt heaks kiidetud toode ning toode on läbinud kvaliteedi kontrolli ja testimised. Üks asi veel – kindlustused sageli tõlgendavad UIAA märki kui garantiid, ehk seda garantiid mitte omava varustusega ronimine võidakse käsitleda kasutaja oma riski peal ronimist, ning õnnetusjuhtumi korral võib tekkida probleeme.

 

Kiiver*            Garantiist lähtudes on turvalised kiivrid UIAA märgiga. Valik suur.

                        Kiivri juures jälgida: reguleerimis- ja kinnitussüsteemi lihtsust, selle kaalu, pealambi kinnituse olemasolu, sobivust pähe, õhutusavad - meeldiv boonus või kõle tuulutus

                   ps. käidud on mägedes ka mäesuusa-, ehitus- ja rattakiivritega – ei ole ohutu!

 

Kassid            Suhteliselt sarnane valik eri tootjate vahel, küll aga erinev hinnaskaala!

Ka kassid erinevad ehituse poolest vastavalt raskusastmele – peamiselt sõltub see esihammaste asetusest. On käimiskassid, tehnilisemad mountaineeringu ehk alpinismi kassid ning jääseina ronimise kassid vastavalt jäikusele ja esihammaste asetusele ning agressiivsusele (nt. jääseina ronimise kassid jäigad ning vertik. esihammastega.

Rihmadega kinnitussüsteem – suhteliselt kindel, kuid külmas ebamugav ja aeganõudev tegevus nende jalga ajamisega, universaalsed, igale saapale sobib;

Termoplastik+kiirkinnitusega rihmade kinnitussüsteem – väidetavalt töökindel plastik (ei tea negat. juhte), suht kiire ja mugav käsitleda, igale saapatüübile sobivad;

Klambritega kinnitusüsteem – spets. randiga alpisaabastele, tavasaapaga ei saa ronida, kiire ja mugav, kuid on esinenud juhte, kus ronimisel tuleb jalast ära;

Antibott - hoiab märja lume kogunemise kassi alla, võib olla väga tüütu tegevus lumeklompidest vabanemine pidevalt. Soovitav antibotb, saab ka eraldi juurde soetada;

Kiirreguleeritav – lihtsa liigutusega võimalik kassi pikkust reguleerida, väga mugav. Osadel/vanematel mudelitel on mutrisüsteem (et kasside pikkust uueks seada, vajad näpitsaid või mutrivõtit ning tublisti aega, külmas üsna ebamugav);

Levinumad Charlet, Grivel, Camp (viimane neist mõistlikuma hinnatasemega), on ka Salewat jm. Mountaineeringuks Campil näiteks Ice Rider seeria.

 

Kirka* Põhiinfo kirkast annab edasi tema kihva kuju (agressiivsem on allapoole kaldus).

Kirkade hingeelust parema ülevaate saamiseks vaata järgnevaid tabeleid koos … http://www.grivel.com/Products/Utilizzo.asp ja http://www.grivel.com/Products/tabella_piccozze.asp

Süvenedes kirka kihva kuju ja võrreldes seda kasutusulatuse tabeliga, annab seda teadmist edukalt laiendada ka teiste kaubamärkide toodangule.

Sirge kihvaga kirka on suusamatkadeks ja lihtsatele marsruutidele, peamiselt kasutatakse teda kolmanda toetuspunktina;

Mida enam agressiivsemalt langeb kihv, seda tehnilisematele lõikudele see sobib, nt. jääseinal ronimiseks mõeldud kirkad on agressiivse kihvaga.

Erinevatest materjalidest nii pea kui varre osas, mis mõjutab ka kaalu.

Kaal sõltub ka kirka varre paksusest, mis omakorda mõjutab kirka varre koormustugevust, vastavalt on kirkal märge kas tegu on B(basic) või T(technical) kirkaga. Ühel juhul on kirka varre koormustugevus 250 kg, teisel juhul 350 kg. Oluline siis, kui toimub lumes läbi kirka julgestamine.

Suurem kirka kaal ühelt pool koormaks, teisalt “lihtsama” vaevaga lüüa jäässe.

Kirka alumisel varreosal võiks olla kas kumm või muu isolatsioonimaterjal hoidmaks ära käe otsest kontakti külma metallpinnaga, on külmas oluline faktor.

Väga erineva hinnatasemega kirkasid, pigem soovitaks soetada mountaineeringu pisut tehnilisem kirka, kui jalutuskirka.

 

Vöösüsteem*Väga suur valik nii mudelite kui tootjate osas, seepärast lihtsam meeles pidada paari asja, mis tagavad piisava funktsionaalsuse ja mugavuse.

                        Vöö laius ja polsterdus - lihtsamatel mudelitel lihtne kitsas rihm ja polsterduseta, tehnilisematel lõikudel ripud vöös tunde, mugavam kui vöö lai selja tagant, puusadelt ja reitelt ning mida rohkem polsterdust, seda mugavam (ka hind sõltub sellest);

                   Varustuse aasade arv (4 on optimaalne, on 2, 4, 6, 8 aasaga) ning aasa tugevus (näidatakse kilogrammides, 5kg, 10 kg, 15 kg);

                   Vöösüsteemi kaal ehk teisejärguline, primaarne mugavus ja aasade arv.

                  

 

Ülemine vöösüsteem*      suurt teadust pole, reeglina lihtsad laiad rihmad jooksevad risti.

Vingemad on lisa-aasadega, et veel rohkem varustust saaks külge riputada.

Lihtsatel marsruutidel ei ole ülemist vööd vaja. Ülemist vööd soovitatakse kasutada kui nõlvad lähevad järsemaks ja kasvab tõenäosus kukkuda lahti/köide, aitab oluliselt löögijõudu jaotada.

Alternatiiv: ülemine vöösüsteem suhtel. edukalt asendatav lihtsa 120 cm aasaga!

 

Karabiinid*   Suured muhviga HMS karabiinid (HMS näitab karabiini kuju), sobivad hästi nö. töökarabiinideks, enesejulgestuseks ja reeglina kasutatakse neid jaamades, ühesõnaga kohtades, kus vajatakse suurimat turvatunnet!

Väiksed muhviga karabiinid (ovaalsed, HMS ja D-kujulised), sobivad samuti kõigeks, kuid väiksem karabiini tööruum ja tugevus, ka kaal eristavad teda suurtest karabiinidest. Kasutatakse marsruudil nt. otsustavatel lõikudel suuremat kindlust vajavate vahepunktide organiseerimisel (kuna on muhviga).

Muhvita karabiinid – veelgi kergemad, väga head vahepunktide organiseerimiseks, olulisim erinevus tema töökindluses, et teatud tingimustel võib muhvita karabiini klikitud köis ise ennast karabiinist vabastada, tuleb olla tähelepanelikum!

Karabiinide soetamist on mõistlik alustada kõige universaalsemast ehk muhviga suurtest HMS karabiinidest

Minimaalne karabiinide kogus (ka lihtsatel marsruutidel) on 3 tk (kaks enesejulgestusotsa + jaamakarabiin/julgestuskarabiin);

Mida tehnilisemad marsruudid, seda rohkem karabiine läheb vaja. 3 järgu (kuni 2b marsruudile) võiks olla juba 4-5 karabiini. Suuri töökarabiine naljalt üle 4-5 omada pole mõtet. Ühelt poolt kaalult rasked, teisalt ei esine naljalt selliseid situatsioone, kus rohkem suuri töökarabiine korraga vaja läheb.

Edasi soeta väikseid muhviga karabiine, mida tehnilisematel marsruutidel käid, seda rohkem varustust on vaja kaasas tassida ning tehnilistel lõikudel seda rohkem vahepunkte vajad!

Edasi arenedes üha tehnilisematele marsruutidele (nt. 5-sed) minnes muutub kaasasolevate asjade ja karabiinide hulk juba selliseks, et edasiliikumiskiirus hakkab pärssima kaasasoleva varustuse kogukaal, seepärast otsitakse kergemaid karabiine, ning selleks on muhvita väiksed karabiinid ja veel kergemad nn. traatkarabiinid.

Vajalik karabiinide hulk sõltub marsruudi iseloomust, näiteks on mõne marsruudi läbimise kokkuvõttes, et kaasas oli 80 karabiini…

 

Julgestusvahend     Julgestus- ja laskumisvahendina ajab kaheksa kõik asjad ära, on töökindel vahend. Palju tootjaid, erinev hinnaklass. Esineb ka eri kujulisi, sarvedega jne et kindlamalt köit pidama saada. Soovitav valida suur kaheksa!

Shell julgestusvahendina samuti hea, väga hea kahe köiega tööks, stopperdab efektiivsemalt.

On veel palju teisigi julgestusvahendeid (nt. grigri, jpt.).

 

Köis*           Kuna lõppude-lõpuks pead sa köie otsas rippuma ise, siis tugev soovitus on hankida UIAA sertifikaadiga köis, see tagab garanteeritud kvaliteedi ning on läbinud toote testimise ja kontrolli protseduurid.

Ronimiseks dünaamiline köis, tugiköieks ja töököieks aga piisab staatilisest.

Ühekordne köis võiks olla minimaalselt 10…10,5 mm.

Kahe köiega ronimisel (tehniliselt rasketel marsruutidel) kasutatakse ka 8-9 mm köit.

Köie valikul jälgi köie sukka (mõni dry, mõni tugevam, mõni karvasem…)

 

Julgestusots tehakse põhiköiest, ehk samuti minimaalselt 10 mm köiest, soovitavalt staatilisest köiest, muidu võid julgestuspunktist/jaamast väga eemale vajuda. Väga jäiga sukaga köit ei soovita, kuna koormad päev otsa keharaskusega sõlmesi, siis jäiga köiesuka puhul näed õhtul suurt vaeva et sõlmesi lahti saada.

 

Abi-/repsunöör*      reeglina staatiline ja piisab 6 mm jämedusest – 2m ja 5m jupid;

2-meetrist kasutad näitaks haarava sõlme tegemiseks lisajulgestuseks nii laskumisel kaheksaga ilma lisajulgestuseta kui zhumaariga tõusul;

                   5-meetrist kasutad hädajuhtudel…

ALATI võiks kotipõhjas olla minimaalselt 5 m abiköit igaks juhtumiks!

 

 

 

Aasad (slingid)*      väga universaalse kasutusvõimalusega, näiteks saab aasasid kasutada -  enesejulgestusotsaks, jaama saab aasast organiseerida, ajutise julgestuspunkti kiiresti organiseerida ümber kaljunuki vahelduvjulgestusel, vahepunkti organiseerimisel, kui sisenurk või terav kaljunukk, saab aasaga julgestuspunkti ohtlikust kohast eemale viia, vertikaalsel/negatiivsel lõigul zhumaariga tõustes saab aasadest organiseerida jala toetuse, samuti on alternatiivina ülemise julgestusvöö eest, ka haarava sõlme saab aasaga suures hädas tehtud, jne.

                        Tehakse erineva pikkusega aasasid – 60cm, 80cm, 120cm, 160cm

                   Tehnilisematel marsruutidel võiks mõni aas ikka kaasas olla, just oma universaalsuse pärast!

 

Ekspressid*  kaljunaela/jääpuuri vms julgestuselemendi ja köie vahelüli, omal kohal ka terava äärega kaljuservadel ja -nurkades, kus ekspressiga saab köit teravast kaljuservast eemale organiseerida.

 

Zhumaar*      järskudel lõikudel tugiköiel ülesliikumiseks, zhumaari haaratsi hambad üht pidi libisevad mööda köit vabalt, teist pidi jooksevad hambad köie suka sisse (köit ennast enamjaolt seejuures vigastamata) ja fikseerib end.

 

Jääpuurid*    jäisel järsul nõlval peamine viis, kuidas omale tugipunkti organiseerida.

Mõni puur võiks alati grupil kaasas olla, sest jääolud on muutlikud, eelmisel aastal kus oli kalju on nüüd lumi ja jää, jpts juhtudel.

Eri pikkusega erinevatele jääomadustele, erineb ka jääpuuri teravike arv, mida rohkem seda kergemini puuri sisse keerata, erineb ka jääpuuri keermesammu laius (lühem keermesamm, seda kergem on jäässe puurida), ning erineva keerme kaldenurgaga (teatud jäätingimustel üks parem, teatud teisel).

Jääpuuride juures mugavusest rääkides, siis on see “keerutamisvänt”, lisab puurile pisut nii kaalus kui hinnas.

 

Klemm, hex, friend, hook jne*      kunstlikud abivahendid, kasutades ära looduslikke konarusi ja prigusid, aitavad nad ohtlikul tehnilisel lõigul tekitada kunstlikke ajutisi julgestuspunkte. Need vahendid korjatakse reeglina kõik marsruudilt ära.

                   Läheb vaja alates kolmestest marsruutidest, algul üksikuis kohtades võtmelõikudel ja edasi tehnilisematel marsruutidel üha rohkemal hulgal ja tihedamini.

                   Igal neist on omad eelised ja puudused, kuid mingil kindlal hetkel on just see, mida vajad endale julgestuse organiseerimiseks!

 

Kaljunaelad*eri kuju, pikkuse ja lubatud koormamissuunaga vastavalt prao suurusele, horisontaalsetele või vertikaalsetele pragudele (määrab kõrva asend).

 

Kaljuhaamer*           peamiselt kaljunaelte pragudesse löömiseks ja väljatõmbamiseks

 

Jaamaköis    samuti tehakse põhiköiest, umbes 5+ m jupp

 

Laviininöör    laviiniohtlike lõikude läbimise eel seotakse enda külge vastav nöörijupp u 15m, mis laviini korral peaks abistama kannatanu ülesleidmist lootuses, et nöörijupp kusagilt lume seest välja paistab, seepärast kasuta selleks hästi silmatorkava värviga nööri, ning markeeri nööri peale märgistus, et kuspool asub sinu ots ja võimalusel ka kaugus – see võib kriitilisel hetkel kiirendada oluliselt päästjate jõudmist kannatajani!

 

Lumelabidas seda ei pruugi kogu matka jooksul vaja minna, kuid nt. rohkete sademete korral on see suureks abiks bivakis telgialuse platsi lumest ja kividest puhastamiseks, ning halvemal juhul laviini alt kannatanu väljakaevamiseks!

                        Peaks olema võimalikult kompaktne ja kerge! On teleskoop matkalabidaid, eestis on laialt levinud Fiskarsi matkalabida kasutamine talvematkadel ja ka mägedes.

 

Köietöökindad          reeglina ei pea vett- ja tuultpidavad käimiskindad köietööle vastu, peavad olema spetsiaalselt tugevdatud kangast peopesad, aga ka siis võib üsna kergelt auklikuks kulutada. Hea alternatiiv on suvisel perioodil õhuke majapidamiskinnas ja talvistesse oludesse voodriga töökinnas-sõrmik.

 

 


Varustuse nimekiri mägedesse…

LAAGRIvarustus

RIIETUSvarustus

telk (grupp)

matkajope

magamiskott

matkapüks

alusmatt

vest

bivikott või lina magamiskoti sisse

sulevest

windsack/termokile/suur prügikott

fliis/kampsun

lumelabidas (grupp)

pikk soe pesu püks+särk

 

aluspesu

KOKKAMISvarustus

näomask

priimus (grupp)

suvine müts

klaasriie/tuulevari (grupp)

talvine müts

kütus (grupp)

sokid

pajad (grupp)

villased sokid

välgumihkelt/tikud/tulekivi (grupp)

sõrmikkindad

söögikauss

soojad labakkindad

joogikruus

köietöö kindad

söögiriistad

päikseprillid

apteek (grupp)

bahillid

söök (grupp)

matka/alpisaapad

 

kerge jalanõu/sandaalid

TEHNILINE ALPIvarustus

dressipüks

kiiver

lühike püks

kassid

vihmapüksid

kirka

vihmakeep

vöösüsteem

ujumisriided

ülemine vöösüsteem

t-särgid

enesejulgestusots

 

repsunöörid 2.5m, 5m

LISAvarustus

karabiinid 3-4 tk

pealamp

julgestusvahend - kaheksa, shell

suur seljakott

aasad 60cm, 120cm

tipukott

zhumaar

kassikott – tee ise!

köis 40...50m (grupp)

matkakepid

jääpuurid 3-5 tk (grupp)

kompass (grupp)

klemmid 3-5 tk (grupp)

piirkonna kaart (grupp)

kaljunaelad 3-5 tk (grupp)

kaelakott dokumentide ja raha jaoks

kaljuhaamer (grupp)

dokumendid ja viisa kilesse pakitult

ekspressid 3-5 tk (grupp)

äratuskell (grupp)

 

fotoaparaat/videokaamera

MEDITSIINIvarustus (grupp)

kile- ja pakkekotid (grupp)

päiksepõletus (päiksekreem LF 25, )

vile

murenevad huuled, suunurgad (huulepulk LF 25)

taskunuga/multitool

haavad (plaaster, antiseptik, marli)

õmblemiskomplekt (grupp)

valu/liigesvalu (analgin, diclofenac, ibuprofen, jt)

teip, kangasteip (grupp)

külmetus/palavik (gripitee, paracetamo jt)

liim epo, superglue (grupp)

nohu (ninatilgad, salvid jt)

nöör, 2-4mm, 10m (grupp)

kurk (kurgupastillid, pihustid, mesi jt)

varupatareid (fotokas, pealamp, jm)

kõhuhädad (söetabletid, loperamid)

veepudel

immuunsus (c-vit, päevakübar, multivit, küüslauk, jt)

laviininöör

kõrgus (diakarb, vms)

 

elastikside

 

 


Varustuse nimekiri pikemale suusamatkale…


SUUSAvarustus

Suusad

Suusasaapad

Klambrid

Suusa/matkakepid

Seljakott 80-120L

Prillid/prillmask (lumetuisu vastu)

Kaardimap/-alus (operatiivselt kaarti kiigata/asukohta määrata)

Lumeräätsad (väga paksus-kohevas lumes sumpamiseks)

Kelk+veotraksid (pikemal kui 10 päeva matkal)

Tõusukarvad (mägipiirkonnas suusamatka korral)

 

LAAGRIvarustus

Telk (+lumevaiad)

Magamiskott (vähem. –20 kraadidele)

Alusmatt (väga külmas 2 tk, z-rest, vms)

Lumelabidas

Pealamp (külmas soov. põue patareiblokiga)

Telkimis jalanõu (nt. mitmekordne vilt)

Lumehari (enne telki sisenemist riiete lumest puhastamiseks)

Bivikott  (väga külmas aitab sooja paremini hoida)

Siselina magamiskotti (soojem ning magamiskott niiskub vähem)

Windsack (nt. lõunapausi jaoks, kuhu varju pugeda)

Termomeeter/tuulemõõtur (matkailma statistika jaoks)

Matkasaag (kui on plaanis lõket teha)

 

 

KOKKAMISvarustus

Matkapriimus (külmas töötab paremini bensiin, gaas kapriisne)

Potikomplekt (2 tk – söögitegemiseks ja teekeetmiseks)

Kütus priimusele (bensiin või gaas)

Tikud/Välgumihkel/välgukivi

Klaasriie/tuulevari (kasutab soojust söögitegemisel efektiivsemalt)

Termosed (soe jook päevanäksideks ja vedelikutarbimiseks)

Söögivahendid (kausid, kruusid, lusikas)

Taskunuga

Priimuse remondikomplekt (hädajuhtude lahendamiseks)

 

ALPIvarustus (mägipiirkonnas matkates)

Kiiver (ohtlike lõikude läbimisel, nõlval)

Kirka (jäisel nõlval julgestamiseks, telgi julgestamiseks)

Köis/abiköis (kõikvõimalikeks juhtudeks)

Jääpuurid (nt. telgi julgestamiseks jääl)

Kassid (jäisel nõlval, järvejääl liikumiseks)

 

MUUvarustus

Kompass
Matkapiirkonna kaart

Kell

Tagavara patareid (pealamp, fotokas, mõõturid, jms)

Telefon (+ telefoni lisaaku)

Vile (hädajuhtudeks)

Fotoaparaat+filmid+(statiiv)+fotokott (hoiab aparaadi niiskuse eest)

Pakkekotid, kilekotid (varustuse paremaks organiseerimiseks)

Märkmik+pliiats (märkete, matkapäeviku pidamiseks)

Rahatasku+dokumendid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RIIETUSvarustus

tormijope/suusajope

Matkapüks

sulejope/sulevest

WB-fliis

soe fliis/villane kampsun

vest/wb-vest

pikapesu särk (nt. Brynje)

pikapesu püks

wb-bokser

kerge kilepüks

näomask, kerge

näomask, wb

soe/wb-müts

kerge alussokk, 2p

keskmine matkasokk, 2p /pikk suusapõlvik

paks, soe/villane matkasokk, 2p

laagrisaapad

kalamehe kinnas

sulelabakud

tuultpidavad sõrmikud/labakud

villased sõrmikud/labakud

sooja voodriga töökindad

bahillid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ meditsiini varustus (isiklik+grupi)

 


REMONDIvarustus

Multitool-taskunuga (sh. käärid, naaskel, näpitsad, kruvikeeraja)

Rauasae leht, plekitükid, poldid, kruvid, naaskel

Traat/tross/kangasteip/hõbeteip

Liimid (epo, superglue)

Õmblemiskomplekt (niit, nõel, haaknõelad, sõrmkübar, jne)

nööri 2mm, 10 m + 4mm, 10 m


Varustuse hankimise võimalused

 

1.     Eestis matkavarustuse müüjad/tootjad (tähestikulises järjekorras)  

 

ü        Henka OÜ – kpl. Narva mnt 9E, http://www.henka.ee info: info@henka.ee

Primus matkapliidid, matkalambid, kütus, matkanõud ja lisatarvikud. NB! alpinistidele –5%

 

ü        Hong Matkad         kpl. Sportland Järve ja Ülemiste   http://www.hong.ee/

Lundhags matkariietus, kotid, uisud, saapad Optimus matkapriimused, X-Optics binoklid

 

ü        Ilves Extra/ISC kpl-sed Tartus/Tallinnas, http://www.isc.ee

ISC - omatoodanguna matka- , spordi- ja vabaaja rõivad (sh. tormijope, tormipüksid, fliisid)

 

ü        Matkapood, kpl. Jaama 12, Tallinn; Küüni 7, Tartu; kpl. Xadventure Papiniidu keskuses Pärnus

Info www.matkapood.ee ja matkapood@matkapood.ee

Barska binoklid, Beal köied, Doldy seljakotid, Easy Camp telgid-magamiskotid, fundangi tekstiil, Craft spordirõivad-pesu, Isosteel termosed, Lafuma telgid-magakotid jm matkavarustus, Leatherman tööriistad-noad, Mad river kanuud, Maglite taskulambid, Matrix seljakotid, Mund sokid, New Line spordirõivad-pesu, Nikwax hooldusvahendid, Ortlieb veevarustus, Outwell telgid-magakotid, Petzl ronimisvarustus-pealambid, Prijon süstad, Primus matkapriimused, Rainbow süstad, Robens telgid-magakotid, RockEmpire ronimisvarustus, Rossignol suusavarustus, Silva kompassid, UK veekindlad taskulambid, tulemus muudki…

NB! 2 korda aastas klubidele suurtellimused –20% (talvel-veebruari keskpaik ja sügisel-sept/okt), sobiva puudumisel saab tellimusi vormistada ka aasta läbi – 20%, eri soodustussüsteemid köitele, Petzli kirkadele ja kassidele, lisaks personaalsed sooduspakkumised edukatele alpinistidele ning alpi- ja matkatehnika võistluste parematele!

 

ü        Matkasport            kpl. Järve selveris, Pärnu mnt. 238, Tallinn, http://www.matkasport.ee

Aquapac, Beal, Camp, Brynje, Campingaz, Coleman, Ferrino, Fjällräven, Garmont, HellyHansen, Hilleberg, Julbo, Leatherman, LaSportiva, Lorpen, Magellan, Masters, MSR, Petzl, Salomon, Singing Rock, Sportful, Suunto, Therm-a-rest, Tierra,  Trangia, jt.

NB! Jaanuaris-veebruaris klubi ühistellimusega –20%ga, aastaringselt püsiklientidele –10%!

 

ü        Matrixpack            tootja Tartus, peamiselt seljakotid http://www.matrixpack.ee/

 

ü        Red Fox     kpl.  Jakobsoni 14, Tallinn   http://www.redfox.ee/

Red Fox tormijope, -püks, sulejope, -vest, fliis, pikk pesu, seljakott, magakott), Lanex köied, Triop ronisuss, Salewa raud, Trango raud, Kong tehn.varustus, AlvoTi puurid, NikWax hooldusvahendid, jm.

NB! Alpinistidele –10%, tellimise võimalus jooksvalt, suurte koguste korral võimalik eraldi kokkuleppida

 

ü        Samelin     Tartus, Kastani tn kingapood, Alfa matka- ja suusasaapad, http://www.alfasko.no/

 

ü        Sportland  www.sportland.ee (Fjällräven, Timberland, Salomon, Trangia, FiveSeason, Nike, jpt)

 

2.     Lätis

ü        Celotajs                 www.celotajs.com  kpl. Miera iela 17  ja Brivibas iela 155, Riga 

Salewa, AustriAlpin, Rock Empire, HiMountain, Ferrino, Milo, Salomon

ü        Gandrs                   www.gandrs.lv/veikals , kpl. Brivibas gatve 372, Riga

Lafuma, Petzl, Lanex, Saltic, Kong, Millet

 

3.     Venemaa/Sankt Peterburg

ü        Bask                            http://www.bask.ru/  matkariietus, magakott, seljakott, telk

ü        Red Fox                                   http://www.redfox.ru/           matkariietus, magakott, seljakott, telk

ü        AlvoTitanium               http://www.alvoti.ru/            tehniline alpivarustus

ü        kpl. Irbis (St.P)                       http://www.irbis.spb.ru/ matka- ja alpivarustus

ü        kpl. Terra (St.P)          http://www.outdoor.spb.ru/shops/ matka- ja alpivarustus

ü        kpl. Snarjazenije (St.P)          http://www.equip.ru/ matka- ja alpivarustus

ü        kpl. Vento (Moskva)                http://www.vento.ru/            matka- ja alpivarustus

 

4.     Skandinaavia

ü        kpl. Silfenius (fi)                     http://www.juliussilfvenius.com/

ü        kpl. Varuste.Net (fi)                http://www.varuste.net/

ü        kpl. MountainShop (fi)            http://www.mountainshop.fi/

ü        kpl. Naturkompaniet (se)       http://www.naturkompaniet.se/

ü        kpl. Klätter&Högfjäll (se)       http://www.klatterochhogfjall.com/webbshop/

ü        kpl. Sportsnett (no)                http://www.sportsnett.no/

ü        kpl. Amfibi (no)                       http://www.amfibi.no/

ü        kpl. Addnature (no)                http://www.addnature.com/

 

5.     Tsehhi / Slovakkia

ü        kpl. HudySport (cz/svk)         http://www.hudy.cz/

ü        kpl. Bartsport (cz)                  http://www.bartsport.cz/

ü        kpl. SportRysy (svk)               http://www.sportrysy.sk/


Matkavarustuse tootjad

(EE – saadaval ka Eestis)

 

Petzl/Charlet (EE)     http://www.petzl.com/         tehniline alpivarustus, pealambid

Camp (EE)                  http://www.camp.it/            tehniline alpivarustus + matkavarustus

Grivel                          http://www.grivel.com/       tehniline alpivarustus

Cassin (EE)                 http://www.cassin.it/           tehniline alpivarustus

Trango (EE)                 http://www.trango.com/      tehniline alpivarustus

Singing Rock (EE)      http://www.singingrock.cz/   tehniline alpivarustus

Rock Empire (EE)       http://www.rockempire.cz/   tehniline alpivarustus

Kong (EE)                   http://www.kong.it/ tehniline alpivarustus

Salewa (EE)               http://www.salewa.it/         tehniline alpivarustus

La Sportiva (EE)         http://www.lasportiva.com/  matka- ja alpisaapad

Garmont (EE)             http://gusa.site.yahoo.net/  matka- ja alpisaapad

Bestard (EE)               http://www.bestard.com/    matka- ja alpisaapad

Scarpa                         http://www.scarpa.net/       matka- ja alpisaapad

Lowa                           http://www.lowa.de/           matka- ja alpisaapad

Asolo                           http://www.asolo.com/        matka- ja alpisaapad

Meindl (EE)                 http://www.meindl.de/        matkasaapad

Alfa (EE)                     http://www.alfasko.no/       matka- ja suusasaapad

Koflach                        http://www.koflach.com/     plastik alpisaapad

Ferrino (EE)                http://www.ferrino.com/     matkariietus, magakott, seljakott, telk jm

Ajungilak                     http://www.ajungilak.no/    matkariietus, magakott, telk

Fjällräven (EE)           http://www.fjallraven.se/    matkariietus, magakott, seljakott, telk

Haglöfs (EE)               http://www.haglofs.se/        matkariietus, magakott, seljakott

Halti (EE)                   http://www.halti.fi/           matkariietus, magakott, seljakott, telk

Lafuma (EE)               http://www.lafuma.com/     matkariietus, magakott, seljakott, telk

Mammut                      http://www.mammut.ch/    matkariietus,magakott,seljakott,ronivarustus

Marmot                        http://www.marmot.com/    matkariietus, magakott, seljakott, telk

TheNorthFace             http://www.thenorthface.com/matkariietus, magakott, seljakott, telk

Millet (EE)                   http://www.millet.fr/           matkariietus, seljakott, magakott, alpisaabas

Lowe Alpine                http://www.lowealpine.com/             matkariietus, seljakotid

Lundhags (EE)            http://www.lundhags.se/     matkariietus, seljakott, matkauisk, saapad

Bergans                       http://www.bergans.no/      matkariietus, magakott, seljakott, telk

Tierra (EE)                  http://www.tierra.se/          matkariietus

Helsport                      http://www.helsport.no/      telgid, magamiskotid

Hilleberg (EE)             http://www.hilleberg.se/     telgid

Coleman (EE)             http://www.coleman-eur.com/ matkapriimused, telgid, magakotid

CampinGas (EE)         http://www.campingaz.com/ matkapriimused

Trangia (EE)               http://www.trangia.se/        matkapriimused ja kokkamistarvikud

Primus (EE)                http://www.primus.se/        matkapriimused

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koostanud: Andres Hiiemäe